חדשות
  1. ברוכים הבאים לאתר החדש של HRS הפורטל הגדול למשאבי אנוש | מה חדש באתר ? צ'ט און ליין בין HR ל HR לצוות האתר

  2. ארגז טפסים נהלים ושאלונים לשימושכן החופשי | ניוזלטר שבועי כל האירועים החמים בתחום וגם מה שחדש

  3. מאמרים מקצועיים בתחום משאבי אנוש | גיוס | הדרכה | דיני עבודה | ניהול | רווחה

מאמרים

אומנות הפרזנטציה ועמידה מול קהל

מילים יוצרות מציאות
אימון וליווי אישי למנהלים, לאנשי ציבור ולאנשים שמדברים בפני קהל
כמה פעמים קרה לנו שמצאנו את עצמנו בתחושת החמצה ופספוס, כתוצאה מפער בין הציפיות שלנו למציאות בפועל? כמה פעמים הרגשנו שהמילים הנכונות פשוט "נתקעות" ולא מצליחות לפרוץ ולבטא את אותה תמונה ברורה שנמצאת בראשנו? כמה פעמים הרגשנו שהמחסום ביכולת הביטוי והשכנוע מעכב בעדנו מלהצליח, להעביר את המסר ולהיות ברורים?

תגית : פרזנטציה

אז איך נראה ניהול עובדים בשגרת קורונה?

מנהלים, שעד לפני התפרצות הנגיף חלקו עם עובדיהם חלל עבודה, כעת נאלצים לפקח על כל הנעשה מרחוק. כידוע, על כתפיהם של המנהלים מונחת אחריות כפולה: אחריות לבצע את המשימות שלהם ולהיות אחראים גם על ביצוע משימות העובדים. כעת, כשהמנהלים בבית וכך גם העובדים, ישנו קושי לפקח על ביצוע המשימות, לאמוד את יעילות העובדים וזה לא הכל.

לנהל מרחוק זה לא לנהל מקרוב, זה ברור לכולם. מה שפחות ברור למנהלים הוא איך לבסס סמכות, לרתום את העובדים לביצוע משימות, לחזק את הקשר שלהם לארגון ולשמר את המחויבות שלהם. ישנם אתגרים, אך מול כולם ניתן להתמודד בהצלחה עם היערכות נכונה ומחושבת.

אז עם אילו אתגרים מתמודדים מנהלים בשגרת הקורונה?

  • ג'וב נוסף שהם לקחו על עצמם: הפסיכולוג של העובדים

  • הכשרות עובדים לעבודה עם כלים טכנולוגיים שונים

  • מנהלים חדשים לא זוכים לפגוש את העובדים תחתיהם

  • הגדרת כללי עבודה חדשים המותאמים לשגרת העבודה הנוכחית

תגית : ניהול

עם מה מתמודדים מנהלי משאבי האנוש בחצי השנה האחרונה?

מרבית מנהלי משאבי האנוש יעידו כי חצי השנה האחרונה, הייתה המאתגרת ביותר עבורם. למרות שלכל עובד יש מנהל אישי, הפכו מנהלי האנוש (גם אם הם לא הוכרזו כך באופן רשמי), כאחראי הקורונה בארגון: הם אלו המקבלים עדכונים על עובדים שנכסים לבידוד, במידה והתגלה חולה בארגון עליהם לנסח הודעה מסודרת ולהפיץ אותה, הם אלו המחדדים את הנחיות התו הסגול, מעדכנים באשר להנחיות והגבלות חדשות וכיוצא בזה.

המציאות החדשה הוסיפה עוד המון משימות ועיסוקים ללו"ז של מנהלי משאבי האנוש, שגם כך נוטה להיות מאד עמוס. אם כן, עם מה צריכים להתמודד כיום במחלקת משאבי האנוש בכל ארגון?


תגית : משאבי אנוש

איך מתמודדים עם פתיחת מקום העבודה בסגר?

נכון לכתיבת שורות אלו, ישראל נמצאת תחת סגר שני. המוטיבציה היא להוריד את שיעור הנדבקים, אך בזמן הזה נוצרת לה "מחלה" אחרת: מחלה חברתית וכלכלית שפוגעת באופן קשה בכיס ובנפש של אזרחי ישראל. בעוד מרבית המשק מושבת, ישנם עסקים המוגדרים חיוניים והם אלו שיכולים להמשיך ולפעול. פתיחת מקום עבודה בתקופת סגר רחוק מלהיות לונה פארק, והוא מצריך מבעלי העסקים, המנכ"לים ומנהלי משאבי האנוש לגבש תוכנית עבודה אסטרטגית, זאת לצד התחשבות מלאה בהנחיות ובהגבלות.

גם מקומות עבודה שמגודרים חיוניים, הגיעו לנקודה בה הם שואלים את עצמם האם כלכלי להם לפתוח את דלתות בית העסק. התנודות הרבות שבין סגר לסגר, ההנחיות, ההגבלות וחוסר הוודאות, הצליחו לערער גם את אלו המורשים ע"פ חוק לפתוח את העסקים.


תגית : משאבי אנוש

עבודה מהבית: מקלה או מקשה על העובדים?

רק לפני חצי שנה, בירכתם בכל בוקר את עובדיכם בברכת בוקר טוב – פנים אל מול פנים. התפרצות נגיף הקורונה כך מסתבר היא הרבה מעבר למשבר בריאותי – היא גם שינתה את פני עולם התעסוקה. עובדים שהתרגלו כל חייהם לעבוד במסגרת קבועה בה הכללים והגבולות ברורים, מוצאים עצמם בימים אלו עובדים מבתיהם. נשאלת השאלה והיא האם עבודה מהבית מקשה על העובדים או שהיא בכלל מטיבה עמם ועם הארגון? 


תגית : משאבי אנוש

איך לשמור על שגרת העבודה בבית? 7 טיפים יעילים!

כמנהלי משאבי אנוש, גם אתם מוצאים עצמכם המון פעמים מתפקדים כ"פסיכולוג" של העובדים. בקשות, תלונות, קשיים, תקוות, שאלות והמלצות – כל אלו מופנים אליכם ע"י עובדי הארגון הבכירים והזוטרים. סביר כי בימים אלו, גם אתם מתבקשים לחלוק עימם טיפים שיסייעו להם לשמור על שגרת העבודה - בבית. לפניכם, כמה טיפים יעילים ופשוטים ליישום שיבטיחו לכם ולעובדים שלכם את שאתם כמהים לו – מסגרת!


תגית : משאבי אנוש

ימי צוותים וגיבוש בימי קורונה – עכשיו יותר מתמיד!

לא משנה אם עובדיכם עובדים בימים אלו מהבית או מהמשרד, אם צמצמתם את היקפי המשרות או העליתם אותן: קרובים או רחוקים – גם אתם צריכים לשמר את המסורת היפה של יום הגיבוש השנתי! למעשה, יום גיבוש בתקופת קורונה אינו נפרס על פני יום שלם, אלא שהוא נערך במתכונת מצומצמת יותר של כמה שעות (בכל זאת, גיבוש באמצעות הזום).


הנכס היקר לכם ביותר (כן, אף יותר מקהל הלקוחות) הוא העובדים שלכם. טפחו, חזקו וגבשו אותם! מהי חשיבות גיבוש העובדים בימים אלו ואילו אפשרויות גיבוש רלוונטיות לעידן הקורונה-זום?


תגית : משאבי אנוש

בכדי שהערכת ביצועי העובדים תהייה אפקטיבית, צריך לתת משוב שוטף

אנו חיים בתקופה סוערת מאז שמשבר הקורונה פרץ לחיינו. בהתחשב בעובדה שהמצב לא צפוי להשתנות בטווח החודשים הקרובים, מילת המפתח בכל הקשור להערכת ביצועי עובדים, היא "אג'ליות", או בעברית – זמישות – זריזות וגמישות. קביעת יעדים שנתיים אינה רלוונטית בהכרח באקלים הכלכלי הכאוטי של ימים אלה.

מומחים של מכון המחקר גאלופ מייעצים לשנות את האופן בו אנו מודדים את ביצועי העובדים ומתגמלים אותם. הם מונים שלושה כללי מפתח: יעדים אג'ליים, משוב שוטף, ותגמול מוכוון-מטרה.
תגית : הערכת עובדים

ניהול עובדים

איך לשמור על שגרת העבודה בבית? 7 טיפים יעילים!

כמנהלי משאבי אנוש, גם אתם מוצאים עצמכם המון פעמים מתפקדים כ"פסיכולוג" של העובדים. בקשות, תלונות, קשיים, תקוות, שאלות והמלצות – כל אלו מופנים אליכם ע"י עובדי הארגון הבכירים והזוטרים. סביר כי בימים אלו, גם אתם מתבקשים לחלוק עימם טיפים שיסייעו להם לשמור על שגרת העבודה - בבית. לפניכם, כמה טיפים יעילים ופשוטים ליישום שיבטיחו לכם ולעובדים שלכם את שאתם כמהים לו – מסגרת!


תגית : משאבי אנוש

מאוטיזם לאופטימיזם: הכירו את "החיות של דודו"העובדים שהייתן רגילות לפגוש על בסיס יומי: לשתות איתם קפה, לאכול איתם צוהריים ולהעלות איתם רעיונות בחדר הישיבות, מבצעים את עבודתם בימים אלו מהבית. כמנהלות משאבי אנוש, חשוב לכן לשמר את מורל העובדים, להמשיך ולטפח את הקשר שבין הארגון לעובד ואם אפשר-  גם להעלות חיוך על פניהם.

 

המון ארגונים משקיעים, בימים אלו יותר מתמיד, תקציבים שמטרתם לגבש ולשמח את העובדים. הדרך לעשות זאת? בין היתר היא להעניק מתנות – לחגים, לימי הולדת, למצטיינים, מתנות שימתיקו לעובדים את סוף השנה. אם אתן מחפשות מתנות מקוריות וחדשניות, עם אופציה למשלוח עד לבית העובד וגם עם ערך חברתי וסיפור מרגש? אתן חייבות להכיר את "החיות של דודו"!

תוכן שיווקי*

תגית : יח``צ

ראיונות עבודה דרך הזום – איך לגייס הון אנושי איכותי?

נגיף הקורונה אילץ אתכם, מנהלי משאבי האנוש, להתמודד עם לא מעט אתגרים. אפשר לנחש כי האתגר המורכב ביותר מולו אתם מתמודדים הוא גיוס עובדים בתקופה הנוכחית. ואם ממש צריך לדייק: גיוס וקיום ראיונות עבודה דרך הזום. מצד אחד: אי אפשר לדמיין את התקופה הזו ללא התוכנה הנפלאה. מצד שני: עדיין ישנם געגועים לתהליכי הגיוס "הקונבנציונליים". 

לשמחתכם, אתגרים פתירים וניתן בהחלט להתמודד מולם. היערכות נכונה תאפשר גם לכם לגייס הון אנושי איכותי לארגון. אז איך עושים את זה? 

תגית : משאבי אנוש

המדריך השלם עבור הדרכות עובדים דרך הזום

קורונה-זום היא שגרה שאתם ממשיכים להסתגל אליה וללמוד אותה. נדמה כי דרך ההתמודדות הטובה ביותר עם המשבר היא לא לשנות את התוכניות שלכם, אלא להתאים אותן למציאות החדשה. כך לדוגמא, עם הדרכות עובדים שהיו מועברות עד לפני התפרצות הנגיף בחדר הישיבות במשרד, בכנסים רשמיים ואפילו בחו"ל.

לשמחתכם, אין הדרכה שלא ניתן להעביר אותה דיגיטלית. עם זאת, נדרשת היערכות מחודשת תוך היכרות האתגרים הצפויים לכם. רגע לפני שגם אתם, מנהלי משאבי האנוש, שולחים לעובדים הזמנה להדרכה, דעו איך להיערך לקראתה על הצד הטוב ביותר.

תגית : הדרכה

נטוורקינג – איך להשתמש בכלי הזה למציאת עבודה?


הימים הם ימי קורונה, ואם לא די בכך – גם ימי סגר שני. עסקים קטנים וגדולים כאחד, מעידים על חוסר יציבות ותחושה קשה של חוסר ודאות. נגיף הקורונה הביא איתו אמנם המון קשיים, אך גם אתגרים פתירים – כאלו שרצוי, ראוי וניתן להתמודד מולם. אם עד לפני המשבר הצעות לעבודה היו דופקות על דלתות בתי העסק, הרי שכיום נדרשים בעלי עסקים להיות אקטיביים ויוזמים בכדי לשמר את הפעילות העסקית.

תגית : משאבי אנוש

אפקט קורונה: חוסכים בהוצאות המשרד, אך נאלצים להשקיע במשרד ביתי


רק לפני חצי שנה נהניתם משגרה מוכרת ומבורכת: הייתם מגיעים בכל בוקר אל המשרד, פוגשים לקוחות פנים אל מול פנים, לוקחים חלק בישיבות פנים ארגוניות ונהנים בימי גיבוש והרמות כוסית. מהר מאד אותו נגיף סיני התגלה גם בישראל ומאז נאלצים רבים להסתגל לשגרה חדשה.

תגית : ניהול השינוי

ייעוץ כלכלי למנהלי חברות- למה דווקא עכשיו?


שנת 2020 ככל הנראה לא תוכתר כשנה המוצלחת ביותר לעסק שלכם, אך גם בתנאים המורכבים שמציבה המציאות הנוכחית תוכלו להמשיך ולפעול. עד לפני התפרצות נגיף הקורונה הייתם רגילים להכנסות קבועות, רווחים מסוימים ובעיקר נהניתם מיציבות עסקית וכלכלית. כעת, כשחוסר הוודאות גובר על הוודאות, גם אתם צריכים להיערך מחדש בכדי להצליח להתמודד עם כל האתגרים הצפויים לכם, בעיקר אלו הכלכליים. 

תגית : ניהול השינוי

על עבודה מהבית ופרודוקטיביות


האם העובד הישראלי רוצה להמשיך לעבוד מהבית גם "ביום של אחרי" ועד כמה אנחנו פרודוקטיביים מחוץ למשרד? עם חזרת הגל השני שוב עולות השאלות הבוערות על השינויים בעולם העבודה מתוך מחקר מקיף של חברת BDO וסקר משותף עם מכון שריד

תגית : ניהול השינוי

מוכנים לשינוי בתסריט? אקשן! עולם משאבי האנוש משנה את פניו, וכך זה נראה...


לאן פנינו מועדות? מהם השינויים שכבר התרחשו ועודם מתרחשים בעולם משאבי האנוש ואיך הוא משנה את פניו?


תגית : משאבי אנוש

זכויות עובדים בבידוד

כשהעובד נכנס לבידוד – מה עושים עכשיו?

רק לאחרונה המסעדנית והשופטת רודי ברודו, נאלצה לסגור את דלתות מסעדת הדגל שלה "הבראסרי". בראיונות שונים שהיא העניקה לעיתונות, הסבירה כי הסיבה לסגירת המסעדה היא הודעה שנשלחה לעובדיה, בה הם התבשרו כי מאחר והם שהו ליד חולה מאומת, עליהם להיכנס לבידוד.

הנכס היקר לכם ביותר הוא העובדים שלכם. האם באמת ניתן להמשיך ולטפח את הפעילות העסקית כשהעובדים שלכם נדרשים להתבודד? לפניכם, כל מה שחשוב לדעת על זכויות העובדים וחובותיכם כמעסיקים.

תגית : דיני עבודה

גיוס עובדים וירטואלי - איך זה עובד?


תחילה עוד ריחפו באוויר סימני שאלה, אך כעת כבר ברור כשמש: משבר הקורונה שינה את פני עולם הגיוס והתעסוקה. המצוקה הכלכלית אליה נקלעו לא מעט חברות, גרמה לבעליהן, למנכ"לים ולמנהלות משאבי האנוש להוציא עובדים לחל"ת, לזמן עובדים לשימוע (ובהמשך לפטר אותם), ואילו חלק מהעובדים נדרשו להעתיק את מקום עבודתם מהמשרד- לבית.

ולמרות זאת, ישנה מגמה חיובית שלא ניתן להתעלם ממנה: ישנן חברות שממשיכות בתהליכי גיוס לשלל תפקידים. השינוי הגדול: ראיונות העבודה שהיו מתקיימים במשרדי החברה, מתנהלים כעת בשיחת וידאו. איך זה עובד ומהם היתרונות של תהליך גיוס שכזה?

תגית : גיוס

שכיר או פרילנאס- מה עדיף?


אין זה חדש כי הדשא של השכן ירוק יותר, גם כשמדובר על שוק התעסוקה. בעוד השכירים מייחלים להיות עצמאיים, העובדים העצמאיים נלחמים לקבל זכויות כמו אלו השכירים. משבר הקורונה גרם לרבים לתהות לא רק אודות הקריירה שלהם, אלא בעיקר לגבי פורמט התעסוקה שלהם- כשכירים או כעצמאיים.

תגית : קריירה

חיפוש עבודה חכם


הטכנולוגיה שהולכת ומתפתחת בקצב מסחרר שינתה וממשיכה לשנות את המציאות שלנו בכל תחומי החיים, וכן גם את הדרך שבה אנחנו מחפשים עבודה, ובמקביל ואולי אפילו יותר, את הדרך שבה העבודה מחפשת אותנו. עם השנים תהליכי גיוס עובדים- מצד אחד וחיפוש עבודה מהצד השני - הופכים לאוטומטיים יותר ויותר, וזאת במטרה להפוך אותם לפשוטים יחסית ובהתאם לטכנולוגיה שהתפתחה, ובשאיפה לחסוך זמן יקר לשני הצדדים. לדוגמה: ישנן חברות שאפילו את "חבר מביא חבר" (שיטת גיוס אפקטיבית מאוד!) הצליחו למחשב ולעשות אפליקציה שתתמוך בצורת גיוס זו.

תגית : קריירה

ימי כיף לעובדים בשגרת הקורונה – מה אפשר לעשות?


בכל שנה, משקיעים מנהלי משאבי האנוש תקציב מכובד מאד ביום הכייף השנתי לצוות העובדים. כעת, בשיאו של משבר הקורונה, החשיבות של גיבוש העובדים ביום כייף, גדולה אפילו יותר. מדוע?

תגית : רווחה

ניהול לו"ז עבודה מהבית – איך מתנהלים בצורה נכונה ופרודוקטיבית?


מנכ"לים של חברות ומנהלי משאבי האנוש, תחילה חששו מאד מהמעבר לעבודה מהבית. כיום, כמעט חצי שנה מהתפרצות נגיף הקורונה בישראל, הם מדווחים על שביעות רצון גבוהה מאד: יעילות של העובדים לצד חיסכון אדיר במשאבים. 

נדמה כי האתגר הוא בעיקר של העובדים, שעדיין מנסים לפצח את האלגוריתם: איך מנהלים את הלו"ז בצורה נכונה ופרודוקטיבית? לפניכם, כמה טיפים שימקדו וירכזו אתכם בדבר אחד- יום העבודה שלכם.

תגית : ניהול השינוי

איך המיקום הגיאוגרפי של העובדים שינה את עולם התעסוקה?


כשמדברים על משבר הקורונה בהקשר של תעסוקה, מדברים עליו בעיקר בהקשרים שליליים, ובצדק. הוצאת עובדים לחל"ת, פיטורים ועסקים של שנים שקרסו- אלו הם רק חלק מהשלכותיו של המשבר על עולם העבודה. עם זאת, אפשר לייחס לאותו משבר (שיהיו אלו שיכנו אותו "ארור") יתרון אחד: מקום מגוריהם של העובדים כבר אינו משמעותי כפי שהיה בעבר. 

תגית : משאבי אנוש

כיצד העבודה מרחוק משפיעה על הערכות העובדים ושיחות המשוב


בעקבות העובדה שבחודשים האחרונים עובדים רבים עבדו מהבית ושרבים עדיין עובדים מרחוק, מנהלים רבים תוהים האם יש להמתין עם הערכות הביצועים ושיחות המשוב. התשובה היא שלא! – צריך להתאים את התהליכים כך שיתנו מענה לנורמה החדשה של עבודה מרחוק.

תגית : הערכת עובדים